Translate Переклад

понеділок, 20 лютого 2017 р.

До уваги внутрішньо переміщених осіб( ВПО)
.

 Можливості щодо отримання безоплатної юридичної підтримки

У 2015- 2017 р.р.
                                                                                                                

У 2014році,вперше за історію незалежності,державаУкраїна стикнулась з 
проблемою внутрішнього переміщення населення, вперше за історію існування незалежної України термін "внутрішньо переміщенні особи" (ВПО) почали вживати по відношенню до громадян України.
 Причиною вимушеного переселення населення України на безпечні для життя території  всередині країни, стали  протиправна анексія Російською Федерацією автономної республіки Крим та міста Севастополь (у лютому - березні 2014 року) та агресія Російської Федерації на Сході України, що почалась у липні 2014 року.

Зважаючи на довготривалістьнезавершеність та невизначеність щодо завершення  збройного конфлікту на Сході України, непереривно зростаючу кількість ВПО,відсутність досконалих ефективних та своєчасних  державних механізмів реагування на виклики гуманітарного характеру, навіть через певний тривалий термін  з моменту виникнення проблеми внутрішнього переміщення на території України, держава виявилась неспроможною самотужки, без допомоги міжнародних гуманітарних організацій та відповідних європейських структур, оперативно реагувати на потреби ВПО, зокрема, на доступ  внутрішньо переміщених осіб до безпечних територій всередині країни, доступ до житла, доступ до комплексу соціальних та юридичних послуг.

За даними Мінсоцполітики України, станом на початок квітня 2016 року, структурними підрозділамисоціального захисту населення взято на облік1 760 972 переселенців або 1 407 382 сімей з Донбасу і Криму.

За інформацією Департаменту соціальної політики Вінницької облдержадміністрації, з березня 2014 року по січень 2015 року, до Вінницької області перемістилось 8 573 сімей внутрішньо переміщених громадян.

Вінницька міська громадська організація «Вінницька правозахисна група»(ВПГ), з червня 2015 року  надає безперервну безкоштовну юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам та постраждалому від конфлікту населенню України.

У 2015- 2016 роках таку можливість організація отримала завдяки фінансовій підтримці Датської Ради у справах біженців в Україні,  Всеукраїнської благодійної фундації "Право назахист», Представництва Верховного Комісара ООН з питань біженців в Україні, Представництва Європейської Комісії в Україні.

Впродовж 2015 року 7 юристів Вінницької правозахисної групи надавали юридичну підтримку населенню Вінницької, Черкаської та Чернівецької областей. З лютого 2016 вказані послуги надаються трьома юристами Вінницької правозахисної групи на території Вінницької, Черкаської та Луцької областей.

З травня 2016 року юристи Вінницької правозахисної групи  надають безоплатні юридичні послуги ВПО, що мешкають на території Хмельницької, Вінницької та Черкаської областей.

Надання безоплатної юридичної підтримки внутрішньо переміщеному населенню стало можливим завдяки імплементації проекту «Соціально-правовий захист, життєзабезпечення та екстрена підтримка постраждалих від конфлікту груп населення південного сходу України», що впроваджується Данською радою у справах біженців у партнерстві з Вінницькою правозахисною групою за фінансової підтримки Відділу надання допомоги при надзвичайних ситуаціях Агентства США з міжнародного розвитку (OFDA/USAID) з травня 2016 року.

 Надання непереривної та безоплатної правової підтримки постраждалому від конфлікту населенню південного сходу України, що мешкає на території Вінницької, Хмельницької та Черкаської областей здійснюється фаховими юристами щляхом безпосередньої  «доставки» юридичної підтримки  тим, хто того потребує через організацію виїзних мобільних юридичних клінік в місця масового проживання ВПО на вищевказаних територіях.

Лише тісна співпраця юристів Вінницької правозахисної групи з відповідними органами державної влади та громадськими організаціями, що опікуються проблемами ВПО, надає можливість охопити послугами з безоплатної юридичної підтримки  якомога більшу кількость переселенців.

Так, у січні- квітні 2016 року юристами організації надано вказані послуги 322 громадянам у Вінницькій, 288 –у Волинській та 291- у Черкаській областях.

З початку 2016 року мобільні клініки здійснили виїзди до м. Ладижин,  Немирівського району, до населених пунктів Козятинського району,  Могилів-Подільського району, Немирівського району, до м. Калинівка,м. Погребище, м. Літин, м. Хмільник. Юридичні консультації отримало  350 осіб.

Станом на грудень 2016 року,загальна кількість проживаючих  ВПО на території Вінницької  області складає  12581 осіб. 

Станом на 01.10.2016 р. зареєстрована органами соціального захисту населення кількість внутрішньо переміщених осіб в Хмельницькій області становить 6854 осіб.

Станом на грудень 2016 року, кількість зареєстрованих ВПО на території Черкаської області  становить 14293 особи.

 Основні проблеми/тенденції, виявлені в процесі реалізації проекту:
 Категорії  справ, з  якими звертаються ВПО, стають дедалі складнішими.  До них  можна  віднести такі справи,  як скасування довідки ВПО, що  тягне припинення всіх  соціальних  виплат. УПСЗН,  ПФУ, ФССНУ, (як приклад одна  із  останніх  справ  що зазначена в  звіті),  це  в свою  чергу, тягне за собою необхідність в більшій затраті часу на  збір документів для підготовки позову та відновлення всіх  належних виплат. Це може  тривати в  часі до 3 місяців, а ВПО в цей час позбавлені  засобів для існування.
Такі  справи, як  встановлення факту смерті,  народження є звичними та звернення щодо надання правової  допомоги по таких питаннях залишаються  регулярними.

Незважаючи на існуючу судову практику   щодо  вирішення    подібних  спорів,  Вінницький районний суд заву про встановлення факу смерті не  задовільнив.  Подано апеляцію на  рішення суду.

(Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян).

У зв’язку з  відсутностю  правової  визначеності законодавства,  що регулює  правовідносини ВПО під час збройного конфлікту, суди  не  можуть правильно застосувати норми  права. 
Зокрема, у суддів відсутнє розуміння  понять  "окуповані території"  та "тимчасово не підконтрольні українській владі території".

Таким чином, держава продовжує залишатись основним порушником прав та свобод  ВПО.

 До переліку юридичних питань, з яких переселенці найчастіше звертаються за підтримкою, входять наступні:
-питання соціального захисту;

-питання спадщини;

-питання з прав дитини;

- питання з розлучень, виплати аліментів;

- питання з свободи пересування;

- питання з реалізації права на доступ до медичної допомоги;

- питання з оформлення документів( свідоцтва про народження, свідоцтва про смерть, паспорт, атестат, інші документи).


Якщо ви є внутрішньо переміщеною особою (переселенцем) та мешкаєте на території Вінницької, Черкаської та Хмільницької областей, ви можете отримати доступ до кваліфікованої та безкоштовної юридичної підтримки, зателефонувавши в робочі дні( Понеділок- П’ятниця, з 10:00 до 13:00  та з 14:00 до 17:00) за номерами:

м. Вінниця:                 (067) 9040972- Євген;

м. Черкаси:                 (097) 1432639- Катерина;
м. Хмельницький       (097 )2728242- Роман.

Немає коментарів:

Дописати коментар