Translate Переклад

пʼятниця, 21 серпня 2015 р.


Невідворотність покарання для замовників та виконавців кримінального переслідування правозахисника Дмитра Гройсмана та українські реалії.


Минуло 2 довгих роки з того часу, як 05 серпня 2013 року, за невідомих обставин, пішов із життя правозахисник зі світовим іменем- Дмиро Гройсман. За життя держава Україна " надто високо оцінила" активну громадську позицію правозахисника,   сфабрикувавши та порушивши по відношенню до нього замовну кримінальну справу. Силові структури застосували до дір затасканий совковий  дефомаційний прийом- правозахиснику було висунуто звинувачення у розповсюдженні порнографії та нарузі над державними символами. Кримінальну справу було порушено у 2010 році. Судовий процес довжиною у 3  роки та 73 виснажливих судових засідання.  Перед закінченням судового процесу прокуратура відмовилась від підтримки у суді звинувачень щодо наруги над державними символами.Принизливе судилище, що стало всесвітньою ганьбою судової системи України, завершилось лише після смерті Дмитра Гройсмана (12 серпня 2013 року) -суд першої інстанції постановив виправдувальний вирок. Дмитро ретельно готувався до завершення судового процесу, заздалегідь підготувавши свій виступ у дебатах, який посмертно зачитала в судовій залі адвокат - Гурковська Н.В.

З самого початку"порносправа" Дмитра Гройсмана  стала для суспільства та міжнародного експертного середовища своєрідним лакмусовим папірцем щодо перевірки дотримання принципів Верховенства Права в Україні. Такими  ідентифікаторами  рівня правосуддя в Україні на сьогодні є розпочаті  у вересні 2013 року 2 кримінальні провадження по відношенню до представників силових структур, які притягували завідомо невинуватого правозахисника до кримінальної відповідальності. перше з проваджень стосується  слідчих Руденко, Солдатова, прокурора Добросєрдова.
Друге кримінальне провадження відкрито по відношенню до  громадянина Безбаха І.В.- директора Вінницького художнього музею, який, маючи за плечами диплом вчителя співів, чомусь вирішив, що він є судовим експертом, та здійснив дії, що підпадають під санкцію ст. 301 КК України, а саме, "провів" так звану мистецтвознавчу експертизу, висновки якої було покладено в основу обвинувачень щодо правозахисника. Вдову Дмитра Гройсмана- Світлану Побережець- визнано потерпілою у двох вказаних провадженнях, її інтереси в суді захищає адвокат Гурковська Н.В. З боку СВ міліції були намагання незаконно закрити кримінальне провадження щодо громадянина Безбаха, але слідчим суддею справу було повернуто на етап досудового слідства. Слідчий відділ УМВС у Вінницькій області (слідчий Тесля А.В.) не спромігся пред’явити обвинувачення громадянинові Безбаху, незважаючи на те, що в матеріалах провадження вже давно містяться докази винуватості останнього. Ймовірно,що закони України не є для слідчого Теслі А.В. такими, які треба виконувати. Навіщо читати,думати та аналізувати, коли в тебе є начальник і в начальника є ще один начальник? Дороговказом на шляху справедливості та законності для Теслі А.В.,скоріш за все, є вербальні команди керівництва.

Кримінальне провадження стосовно  слідчих Руденко, Солдатова, прокурора Добросєрдова закривалось тричі -  вперше шлях з незаконного закриття вказаного кримінального провадження випробував старший слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Вінницької області, юрист 1-го класу, Александров О.К., який 22.11.2013 року виніс постанову про закриття кримінального провадження. З дотриманням законності під час розслідування в кримінальному провадженні  у прокурора явно не склалось.

Тому "юридична праця" слідчого прокуратури Александрова О.К. потерпіла фіаско30 грудня 2013 року суддя Вінницького міського суду Вінницької області Вишар І.Ю. скасував  постанову старшого слідчого прокуратури Александрова О.К., про що виніс відповідну ухвалу (ухвала судді Вишара І.Ю). Вдруге,26.03.2014 року, кримінальне провадження закрив слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Вінницької області, юрист 2-го класу, Стопінчук О.О.,винісши постанову про закриття кримінального провадження  42013010010000436 внесеного до ЄРДР від 04.09.2013 року за ст. 372 ч.1 Кримінального Кодексу України по факту притягнення завідомо невинного Гройсмана Дмитра Леонідовича до кримінальної відповідальності.  08 травня 2014 року суддя Вінницького міського суду Вінницької області Чернюк І.В. виніс ухвалу, якою скасував постанову слідчого Стопінчука О.О. та повернув справу( вдруге) на додаткове розслідування. Слідчі не надто утруднювали себе проведенням слідчих дій та не не надали правової оцінки призначенню та проведенню так званої мистецтвознавчої експертизи, не утруднли себе тим аби перевірити кваліфікацію та освіту  Безбаха І.В.- людини, яка назвала себе експертом, а насправді- самозванця, прізвище якого відсутнє в реєстрі атестованих судових експертів Міністерства Юстиції УкраїниТакого роду амнезія, а в народі просто забудькуватість, у випадку слідчого прокуратури, скидається на недотримання норм чинного законодавства під час проведення розслідування у кримінальному провадженні та професійну невідповідність.
Втретє кримінальне провадження було закрите слідчим прокуратури Стопінчуком  О.О. в вересні 2014 року та відмінено в слідчим суддею Вишаром І.Ю. у січні 2015 року, після чого знову повернуто на етап досудового слідства.
На цьому етапі виникли шокуючі та неочікувані для прокуратури події-  у якості свідка було допитано відомого українського журналіста, висококваліфікованого юриста, Володимира Бойко. Згодом( а саме в день Конституції України), Володимир Бойко оприлюднив надані в прокуратурі свідчення, розмістивши на своїй сторінці у ФБ допис. Достойний вчинок чесної та порядної людини,що не причаїлась та промовчала,а безстрашно озвучила відомі йому імена та факти, чітко вказала місце знаходження доказів політичного  переслідування правозахисника. Невдовзі після оприлюднення показів Володимира Бойко, адвокат Гурковська Н.В. звернулась до СВ прокуратури Вінницької області з клопотанням про перевірку кожної з обставин, на які вказав свідок у письмових показах. Прокуратура проігнорувала  клопотання адвоката. В той же самий час, із загальнодоступних джерел в Інтернеті, стало відомо, що кримінальне провадження, нібито, знову закрите. 
Офіційних підтверджень( постанови про закриття кримінального провадження) ані потерпіла, ані адвокат потерпілої не отримували. Якщо інформація справдиться, однозначно, будемо в черговий раз оскаржувати незаконне закриття кримінального провадження  до суду.
Цікаво, які причини вигадає старший слідчий СВ прокуратури Вінницької області Упорніков аби знову закрити таке небажане для влади кримінальне провадження
Дочекаємось новин від слідства, керівними принципами якого на сьогодні залишаються "верховенство неправди та словоблуддя".
Цілком очевидно, що невідворотність покарання для замовників та виконавців кримінального переслідування правозахисника Дмитра Гройсмана  держава Україна відтерміновує на невизначений строк. Віддані механіки "каральної машини"  все ще їй потрібні.
За умов не реформованої прокуратури, міліції та судових органів залишаються нереально важкими всі спроби на рівні держави Україна добитись справедливості та притягнути до кримінальної відповідальності винних у замовній політичній справі.

Світлана Побережець,
Координатор Вінницької правозахисної групи.Немає коментарів:

Дописати коментар