Translate Переклад

понеділок, 20 червня 2011 р.

БЕЗ ПРАВ, АЛЕ З НАДІЄЮ: ТИСЯЧІ БІЖЕНЦІВ В УКРАЇНІ ЗУСТРІЧАЮТЬ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БІЖЕНЦЯ-2011

Фото УВКБ ООН
Сьогодні чиновники міжнародних організацій та політики по всьому світові будуть згадувати у своїх промовах десятки мільйонів біженців – людей, які були змушені залишити країни свого постійного проживання внаслідок переслідувань. Цього року, коли також відзначається 60 років Управлінню Верховного Комісара ООН у справах біженців і 10 років з дня ухвалення чинної редакції Закону України «Про біженців» ми – у Вінницькій правозахисній групі, все ще не можемо визнати, що наша держава робить достатньо для виконання своїх міжнародних зобов‘язань щодо захисту цих людей.

За рік, що минув з минулого Дня Біженців, тисячі утікачів та шукачів притулку, які шукають захисту в Україні, продовжували стикатись з масовим протиправним невизнанням їхнього статусу державою, зазнавали незаконного позбавлення волі, потерпали від несправедливої та неефективної системи визначення статусу біженця, страждали від расизму та ксенофобії, у тому числі – з боку співробітників правоохоронних органів. Після оприлюднення шокуючого звіту авторитетної правозахисної організації Human Rights Watch «Пастка на прикордонні. Поводження з мігрантами та шукачами притулку в Україні» , уряд не вдався до рішучих кроків для покращення ситуації цих знедолених людей. Міграційна служба перебуває у ситуації операційного колапсу та невизначеності щодо шляхів реформування, прикордонники продовжують вдаватися до брутального насильства щодо біженців, а міліція регулярно порушує права цих людей, піддаючи їх незаконному затриманню та знущанням у пунктах тримання незаконних мігрантів. Генеральна Прокуратура України продовжує санкціонувати затримання біженців з метою екстрадиції до країн, де їхньому життю та свободі може загрожувати небезпека, особливо активно порушуючи таким чином права біженців з країн колишнього СРСР. Нехтування правами біженців, безвідповідальні брехливі заяви чиновників, які звинувачують біженців у загрозі громадському спокою, лише живлять нелегальну міграцію, залишаючи шукачів притулку наодинці із мафією, анекдотично пов‘язаною саме з  тими владними структурами, що зобов‘язані протидіяти нелегальній міграції та боротися із торгівлею людьми.

Попри загальну негативну ситуацію із захистом біженців в Україні, цього року особи, які потребують міжнародного захисту, мають особливо великі надії на швидкі зімни на краще. Ці надії, насамперед, пов‘язані з тим, що нарешті держава почала активно заповнювати правові прогалини у законодавстві, які стосується прав біженців. Так Верховною Радою ухвалено зміни до Кримінально-процесуального Кодексу України, якими врегульовано процедуру екстрадиції, внесено зміни до законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, в червні 2011 року парламент підтримав у першому читанні внесений Урядом законопроект «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», відбуваються позитивні зрушення щодо ухвалення концепції державної міграційної політики, у деяких регіонах України, наприклад на Вінниччині – зменшується кількість расистсько-мотивованих нападів на іноземців та шукачів притулку.

Вінницька Правозахисна Група вітає зазначені позитивні зміни, зокрема ми закликаємо Верховну Раду України до якнайшвидшого остаточного ухвалення законопроекту «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», з урахуванням поправок народних депутатів України Олени Бондаренко (фракція «Партії Регіонів») та Еліни Шишкіної (фракція «Блоку Юлії Тимошенко»). Ми закликаємо до створення дієвої та ефективної міграційної служби та підвищення рівня професійного захисту біженців та шукачів притулку, який має надаватися судами України.  

Свого часу необхідність захистити десятки тисяч шукачів притулку з України, які опинилися в країнах Західної Європи та Америки без будь-якого правового статусу після Другої Світової війни, спонукала міжнародну спільноту до ухвалення Конвенції ООН «Щодо статусу біженців». Сьогодні Україна добровільно прийняла на себе обов‘язки цивілізованої держави захищати біженців з інших країн та сприяти зменшенню проблем, які викликають появу біженців. Повага до прав біженців та шукачів притулку потрібна не лише цим людям, це – ознака цивілізованості нашого суспільства та важливий показник нашої реальної, а не декларованої інтеграції у загальноєвропейський гуманітарний простір.


Подкаст ефіру щодо Міжнародного Дня Біженця 2011 на вінницькому радіо:

Немає коментарів:

Дописати коментар