Translate Переклад

четвер, 21 жовтня 2010 р.

Україна -2010. Каральна психіатрія?НА ЗУСТРІЧ 60-й річниці з дня підписання Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: ПРОКУРАТУРА ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ НАМАГАЄТЬСЯ ВІДРОДИТИ КАРАЛЬНУ ПСИХІАТРІЮ?


       Тисячі громадян Радянського Союзу, не згідних з існуючим в країні ладом, чи просто активно невдоволених тими чи іншими порушеннями на роботі, в побуті чи, навіть в культурі стали жертвами сумнозвісної каральної психіатрії, коли здорові люди визнавалися лікарями, що обслуговували режим – психічнохворими і кидалися до так званих «психушок». Україна, яка в 1997 році ратифікувала Європейську Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод, категорично відмовилась від методів каральної психіатрії, декларуючи відданість лікарів-психіатрів лише меті підтримки та збереження психічного здоров‘я людини.

       Проте чи залишається Україна вірною задекларованим обіцянкам ніколи не використовувати психіатрію для придушення опозиційної політичної діяльності, припинення критики та скарг громадських активістів чи просто небайдужих людей.

       Сьогодні наші громадські організації змушені оприлюднити жахливу інформацію про те, що органами прокуратури у Вінницькій області, зокрема – прокуратурою Ленінського району м.Вінниці організоване цькування, та переслідування громадського активіста, та профспілкового діяча. При цьому прокуратура регулярно звертається до обласної психоневрологічної лікарні ім.Ющенка з «проханнями»  звернутися до суду за згодою на проведення примусового психіатричного огляду вказаного громадянина.

       Чим же так бентежить Андрій Бондаренко вінницьких прокурорів? Виявляється, пан Бондаренко є Головою унікальної громадської організації – Руху «Прокуратура Вінниччини без корупції», офіційно зареєстрованої у Вінниці в статусі юридичної особи (код ЄДРПОУ №37085142).
Одночасно Андрій Бондаренко є профспілковим діячем – заступником голови Вінницької обласної організації  Всеукраїнської незалежної профспілки «Трудящі». Ведучи боротьбу проти бездіяльності прокуратури щодо невиплат роботодавцями заробітної плати найманих працівникам, та проти інших дій прокурорських працівників, які на думку членів громадської організації та профспілки порушують права людини, Андрій Бондаренко «бомбардує» державні органи скаргами, та представляє інтереси людей в судах. Натомість прокуратура, яка зобов‘язана контролювати дотримання прав та свобод людини, сприяє примусовій психіатричній госпіталізації громадського активіста.

       Нашими організаціями отримано доступ до унікальних документів – листів прокуратури до психіатричної лікарні щодо пана Бондаренка. Вони вражають своїм цинізмом та підлістю. Так в листі від 15/05/2007 року, прокурор Ленінського району м.Вінниці Янків просить головного лікаря психіатричної лікарні «надати Андрію Бондаренко психіатричну допомогу, провівши йому психіатричну експертизу та психіатричний огляд в примусовому порядку».


Причина банальна, як вказано в листі прокурора, пан Бондаренко звертається до прокуратури з надуманими скаргами, «численність яких досягла біля 50», «в яких він викладає наклеп на працівників різних установ, працівників прокуратури». Через два роки – 27/01/2009 року той самий прокурор Ленінського району Вінниці Янків повторно просить психлікарню порушити перед судом питання примусового психіатричного обстеження гр-на Бондаренко. Цього разу серед підстав – «91 скарга Бондаренка, які було направлено до органів прокуратури, правоохоронних органів та судів».
Попри те, що суди чотири рази ставали на захист Андрія Бондаренка, відмовляючи в примусовому психіатричному обстеженні, попри проходження ним добровільно психіатричного огляду, в ході якого жодних патологічних розладів не було встановлено, психіатрична лікарня ім.Ющенка за підтримки прокуратури наполегливо намагаються запроторити Бондаренка на примусове обстеження, і можна лише уявити, чим воно може закінчитися в ситуації, коли за правами примусово госпіталізованих в лікарні здійснює нагляд прокурор саме тієї прокуратури, яка має конфлікт з Андрієм Бондаренко.

       В цій ситуації громадський активіст Анлрій Бондаренко пішов на безпрецедентний крок, він у відкритому відео зверненні до Уповноваженого ВР України з прав людини Н.І.Карпачової та до Міністра охорони здоров‘я України Зиновія Митника просить провести йому незалежний, фаховий психіатричний огляд, з метою нарешті вирішити пирішити питання щодо стану його психічного здоров‘я.
     
Підтримуючи цю ініціативу громадянського та профспілкового активіста, наші організації закликають Генеральну Прокуратуру України перевірити законність звернень органів прокуратури Вінницької області до медичних закладів щодо ініціювання питання про примусове психіатричне обстеження громадянина Бондаренка. Ми звертаємося до Голови Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Олега Зарубінського та Комітету з питань охорони здоров'я Верховної Ради України Тетяни Бахтеєвої з проханням ініціювати спільну з МОЗ України перевірку законності дій лікарів Вінницької психіатричної лікарні ім.Ющенка, які чотири рази безуспішно ставили перед судами питання про надання згоди на примусове психіатричне обстеження Андрія Бондаренка.

            В п‘ятницю 22 жовтня 2010 року, коли в Верхвній Раді України відбудеться урочисте засідання, присвячене 60й річниці здня підписання Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод наші організації проведуть у Вінниці прес-конференцію, присвячену дотриманню прав людини щодо споживачів психіатричної допомоги. Участь в цій прес-конференції візьме також і Андрій Бондаренко. Про час та місце проведення прес-конференції буде оголошено додатково.

Немає коментарів:

Дописати коментар