Translate Переклад

середа, 12 січня 2011 р.

Заява ВПГ щодо обшуку у журналістки Олени Білозерської


Обшук у журналіста Олени Білозерської має всі ознаки незбалансованого й протиправного втручання в журналістську професійну діяльність, порушує право людини одержувати та передавати інформацію

          Вінницька правозахисна група глибоко стурбована тим, що сьогодні, 12 січня 2011 року, співробітниками міліції було проведено обшук за місцем мешкання київської журналістки Олени Білозерської.

          З інформації, яка доступна для аналізу на цей момент, цілком очевидно, що порушення недоторканності місця, за яким мешкає п.Білозерська, а також вилучення міліцією майна цієї особи пов‘язані не з безпосередньою причетністю п.Білозерської до вчинення злочинів, а з намаганням правоохоронних органів отримати інформацію, зібрану журналістом у ході легітимного виконання професійних обов‘язків та завдань. Попри твердження влади, що вказане втручання пов‘язане із розслідуванням злочину (підпал офісу однієї з політичних партій в м.Києві), влада не навела жодних доказів намагання збалансувати інтерес кримінальної юстиції та гарантій вільного здійснення журналістами своєї професійної діяльності.

           Журналіст Білозерська ніколи не приховувала своїх політичних переконань та свою підтримку певним ідеологіям чи політичним лідерам. Проте це не виключає її з-під гарантій на вільне одержання та передачу інформації, встановленими Європейською Конвенцією про захист прав людини та  основоположних свобод і розвинутих у відповідній юриспруденції Європейського суду з прав людини.

          Журналісти мають право зберігати в конфіденційності джерела своєї інформації, оскільки це є запорукою відносин довіри й поваги до завдань та відповідальності преси в демократичному суспільстві. Таку позицію посів Європейський суд з прав людини у справах, які вже стали «хрестоматійними», зокрема в справі «Гудвін проти Великобританії» та «Ромен і Шмідт проти Люксембургу».
         
Особливе занепокоєння викликає той факт, що на момент проведення обшуку відносно п.Білозерської не було порушено жодної кримінальної справи, вона не має статус підозрюваної, відтак проведення в неї обшуку та вилучення майна як у свідка по кримінальній справі мало бути максимально збалансованим. Національним законодавством також визнано, що службова діяльність журналіста не може бути підставою, зокрема, для вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених ним матеріалів та технічних засобів, якими він користується у своїй роботі. Оскільки ніхто не пропонував п.Білозерській добровільно видати певні документи чи матеріали, які могли би бути потрібними слідству, беручи до уваги, що владою не застосовано жодних інших методів по легітимному отриманню інформації, що може мати значення для розслідування кримінальної справи про тяжкий злочин, враховуючи, що правоохоронними органами вилучені всі документи, носії інформації та професійна техніка, яка використовувалась п.Білозерською, ми можемо стверджувати, що в цьому випадку відбулося очевидне та грубе порушення свободи одержувати та поширювати інформацію, протиправне обмеження права журналіста на здійснення своєї професійної діяльності.

          Вказана ситуація не може бути терпимою в демократичному суспільстві, безвідносно до загальновідомих політичних поглядів та ідеологічних преференцій будь-якого журналіста, включно з п.Білозерською.

          Вінницька правозахисна група закликає до проведення парламентського розслідування правомірності дій правоохоронних органів в ході обшуку в помешканні журналіста Олени Білозерської. Беручи до уваги, що інцидент з обшуком у журналіста Білозерської є лише одним із все більшої кількості інцидентів, у ході яких обмежуються права ЗМІ та порушуються права конкретних журналістів, Вінницька правозахисна група ще раз підтверджує свій заклик до Європейської Комісії та Ради Європи підготувати звіт про дотримання прав людини в Україні та з урахуванням рекомендацій, що містяться у звіті, прийняти рішення про обмеження в‘їзду на територію Євросоюзу тим чиновникам, які пов‘язані з порушеннями прав людини та утисками свободи журналістської діяльності.

1 коментар:

  1. Вашу заяву процитувала тут: http://globalvoicesonline.org/2011/01/18/ukraine-state%E2%80%99s-grip-on-media-tightens-affects-bloggers/

    ВідповістиВидалити