Translate Переклад

понеділок, 10 січня 2011 р.

Необхідно обмежити можливості українських чиновників, які порушують права людини, подорожувати територією Євросоюзу!


Вінницька Правозахисна Група просить уряди країн Європейського Союзу обмежити можливості вільно подорожувати до країн ЄС для українських чиновників та співробітників правоохоронних органів, причетних до переслідувань правозахисників, утисків вільної преси та свободи вираження поглядів, втягнутих у переслідування біженців та шукачів притулку та у сприяння нелегальній міграції територією України


          На запрошення делегації Європейського Союзу в Україні координатор Вінницької Правозахисної Групи Дмитро Гройсман 10 січня 2011 року візьме участь в роботі круглого столу, присвяченого ситуації з правами людини та свободою ЗМІ в Україні. Вказаний круглий стіл стане частиною візиту до України Комісара ЕС з питань розширення та сусідства п.Штефана Фюле.

          Ми високо цінуємо постійну увагу Європейського Союзу  стосовно дотримання Україною своїх зобов‘язань щодо прав людини та свободи ЗМІ. Проте, нажаль, Вінницька Правозахисна Група змушена відзначити повну відсутність системних покращень в цій сфері за період, на протязі якого нова влада керує державою.

          До традиційних проблем жорстокості та корумпованості міліції, відсутності доступу до ефективного й справедливого правосуддя та до безкоштовної правової допомоги,  до протиправних обмежень права на захист у кримінальному судочинстві нова влада додала й свої «фірмові страви» – брутальні переслідування правозахисників, відновлення методів «каральної психіатрії», різке посилення незаконних обмежень свободи мирних зібрань, системні утиски електронних ЗМІ, які поширюють інформацію, що не влаштовує, бентежить чи дратує владу. Тому сьогодні можна стверджувати, що негатив від діяльності нової влади в царині прав людини значно перевищує деякі позитивні зрушення, зокрема ті, які пов‘язані з певними процесами очищення міліції від злочинців у погонах, ухваленням Законів України «Про судоустрій та статус суддів», «Про захист персональних даних», відмовою найвищого керівництва держави від героїзації історичних діячів, чия діяльність була пов‘язана із співпрацею з владою нацистської Німеччини та злочинами проти людяності на території України та сусідніх держав, певною гармонізацією мовної політики з урахуванням прав національних та мовних меншин в Україні.
         
Влада виявилася неготовою до встановлення ефективного діалогу з громадянським суспільством в Україні, критика дій і, навіть, злочинів представників нової влади сприймається вороже та викликає тиск і репресії.
           
                 Почастішали випадки переслідувань журналістів, пов‘язані з виконанням їхніх професійних обов‘язків. Влада не забезпечила ефективного розслідування та притягнення до відповідальності замовників у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе, не знайдені виконавці та замовники і у вбивстві Василя Климентьєва, хоча всім у суспільстві добре відомо, кому зважала і кого дратувала діяльність загиблих журналістів. Вочевидь несправедливе блокування можливостей мовлення «5му каналу»  та, особливо каналу «TVi»  мабуть, повинно, на думку влади, бути засторогою усім, хто спробує використовувати ЗМІ як трибуну для критики можновладців.

          Різко посилилися переслідування людей, які користуються своїм правом на свободу мирних зібрань. Вперше з останні 10 років виконавча влада, що, як і раніше, повністю контролює залежну та глибоко корумповану прокуратуру, використовує для боротьби з протестуючими механізми кримінальної юстиції, висуваючи цинічні та фальшиві звинувачення в кримінальному пошкодженні громадського майна. У Львові учасників мирного пікету під будинком обласної прокуратури – представників організації «Вартові закону» було засуджено в відверто несправедливому судовому процесі до адміністративного арешту, влада чинила цинічний тиск на представників молодіжних організації та рухів, які намагалися протестувати проти катувань та знущань над людьми в застінках української міліції, в Харкові влада обмежувала право людей на мирні протести проти незаконного, на їх думку, знищення паркових зон. Усі ці факти не були засуджені українським керівництвом, крім Омбудсмана, а по них прокуратурою було визнано правомірність обмежень прав людини.

          Вперше в історії України влада використовує ганебні методи каральної психіатрії для боротьби з громадськими активістами та правозахисниками. Так у Вінниці прокуратура області намагається запроторити до психіатричної лікарні абсолютно здорову людину - профспілкового діяча та правозахисника Андрія Бондаренка, який відстоює права людей на виплати заробітної плати та захищає інші трудові права.

          Виконавчою владою, насамперед, через правоохоронні органи, чиниться тиск на правозахисників та громадські організації, які відстоюють права найбільш вразливих, незахищених представників суспільства – біженців та  шукачів притулку, ВІЛ-інфікованих, наркозалежних, жінок та чоловіків секс-бізнесу, психічнохворих, в‘язнів тощо. Так, переслідуванням було піддано Андрія Федосова – керівника організації споживачів психіатричної допомоги «Юзер» з Криму. 15 жовтня 2010 року співробітниками вінницької міліції та МВС України було здійснено напад з пограбуванням офісу Вінницької правозахисної групи, який МВС незграбно маскує під, нібито, «проведення огляду приміщення з дозволу володільця». У ході пограбування було насильно вилучено майно нашої організації, а також конфіденційну інформацію щодо біженців та шукачів притулку, яка є власністю Управління Верховного Комісару ООН у справах біженців. Крім того було вилучено і фінансову документацію Вінницької правозахисної групи, а також конфіденційне листування з Секретаріатом Європейського Суду з прав людини у справах «Кулик проти України», «Заболотний проти України», «Шапієв проти України».
           
Попри подану заяву про злочин Прокуратура Вінницької області навіть не вважала за потрібне опитати тих, хто подав цю заяву. Репресії щодо нашої організації пов‘язані з тим, що ми займаємо принципову позицію, спрямовану на захист біженців та шукачів притулку (переважно- вихідців з Сомалі), яких корумповані працівники міліції та інших спецслужб спочатку нелегально ввозять в Україну, розташовують у помешканнях, які правоохоронці самі контролюють, а, згодом, починають займатися здирництвом та пограбуваннями, вимагаючи оплатити подальшу перевозку цих людей до країн Європейського Союзу.
         
Вінницька Правозахисна Група неодноразово документувала з допомогою відео свідчення про злочини проти біженців та шукачів притулку з боку співробітників міліції і робила їх загальнодоступними в мережі Інтернет, чим створила підґрунтя не для прозорого та ефективного розслідування наших повідомлень про злочини, а лише для оскаженілих репресій з боку міліцейського керівництва та прокуратури, яка здійснює прикриття незаконних дій міліції.

          В ситуації, що склалася, ми закликаємо уряди країн-членів Євросоюзу, підтвердити зв‘язок між просуванням України у напрямку євроінтеграції з неухильним дотриманням європейських стандартів в галузі прав людини, невтручанням у діяльність правозахисників, припиненням репресій відносно громадських активістів, гарантування свобод для ЗМІ та профспілок.

          Враховуючи різке погіршення ситуації з правами людини в Україні, зважаючи на нещодавні заяви «Міжнародної Амністії», заяви та доповідь «Human Rights Watch», ми просимо Євросоюз та Раду Європи підготувати спільну доповідь про стан дотримання прав людини в Україні, скласти та оприлюднити список чиновників та співробітників правоохоронних органів, причетних до порушень прав людини, утисків правозахисників, журналістів і громадських активістів, переслідування біженців та шукачів притулку. Ми просимо країни Євросоюзу, насамперед ті, що здійснюють спільну візову політику у рамках Шенгенської угоди – обмежити можливості по в‘їзду до Євросоюзу вказаної групи осіб, тим самим підтвердивши визнання принципів всезагальності, універсальності  і неподільності прав людини та відданості принципу міжнародній солідарності за їх дотримання.

1 коментар: