Translate Переклад

четвер, 16 грудня 2010 р.

Хто багатіє на жертвах?

Хто багатіє на жертвах?
Вінницька правозахисна група закликає до міжнародного розслідування кричущих системних порушень прав біженців, шукачів притулку та мігрантів представниками української влади[1]

          16 грудня о 12 годині 30 хвилин за Київським часом в інформаційному агентстві «УНІАН» відбудеться презентація звіту «Пастка на прикордонні. Поводження з мігрантами та шукачами притулку на Україні», автором якого є відома правозахисна організація – лауреат Нобелівської премії миру Human Rights Watch.

          Доповідь Human Rights Watch вражаючою мовою цитат свідчень жертв порушень прав людини розповідає світовій спільноті про нелюдські катування, цинічні знущання, дискримінаційне поводження та зневажливе ставлення, що їх зазнають біженці, шукачі притулку та мігранти, які перебувають на території України. Про ці дикунства багаторазово розповідали місцеві та міжнародні правозахисні організації, зокрема - «Міжнародна Амністія», УВКБ ООН, Європейська Рада у справах біженців та вигнанців,  Українська рада з питань біженців, Вінницька правозахисна група. Попри опубліковані в інтернеті багаточисельні відеоінтерв‘ю з жертвами міліцейської сваволі[2], попри звернення правозахисників щодо забезпечення ефективних та справедливих розслідувань порушень прав людини відносно біженців, українська влада як за часів президентства Віктора Ющенка, так і в період правління Віктора Януковича залишається сліпою, глухою та байдужою до таких повідомлень.

          Ми сподіваємося, що світове співтовариство, особливо Рада Європи та Європейський Союз після публікації шокуючого звіту «Human Rights Watch» будуть наполегливо вимагати від України неухильного виконання добровільно узятих на себе зобов‘язань в галузі прав людини щодо біженців та шукачів притулку. Ми віримо, що громадянське суспільство в країнах Євросоюзу розпочне кампанії тиску на власні органи влади з метою негайно припинити примусове повернення до України осіб, які можуть зазнавати жорстокого та принижуючого людську гідність поводження та покарання, а також усіх шукачів притулку до створення в Україні ефективної, справедливої та прозорої системи надання статусу біженця і притулку.

          Проте лише цього замало!
          Звіт «Human Rights Watch» містить велику кількість заяв про тяжкі злочини, до яких причетні представники української влади. Серед цих злочинів – катування, перевищення влади та службових повноважень, вимагання та отримання хабарів, обмеження права на захист, незаконне позбавлення волі та інші. Скоєні масово та системно в атмосфері жахливої безкарності, ці страшні злочини вказують на очевидний зв‘язок міжнародної мафії, яка торгує людьми, у тому числі і біженцями та шукачами притулку, з корумпованими представниками української влади – насамперед правоохоронних органів – прикордонників, міліції та СБУ. Чи зможе Генеральна прокуратура України припинити та розкрити ці злочини? Можливо. Але вірогідність цієї можливості – не вища за ефективність «боротьби» прокуратури з катуваннями в українській міліції, з масовими знущаннями та приниженнями людської гідності в українській пенітенціарній системі, зрештою – з фантастичною корумпованістю самої прокуратури, про яку в Україні давно складають анекдоти та пишуть фейлетони. Якщо права людини дійсно не мають кордонів, якщо в Раді Європи та Євросоюзі дійсно визнають універсальність та неподільність прав людини, а також підтверджують міжнародну відповідальність за їхнє дотримання – поважні європейські інституції повинні якнайшвидше розпочати системні дії щодо документування порушень прав біженців, шукачів притулку та мігрантів, які прямують через Україну до країни-членів Ради Європи та за результатами такого документування і розслідування вимагати від української влади справедливого переслідування осіб, щодо яких зібрано докази участі у злочинах проти прав людини.

          Наразі, до початку такого системного документування і представлення відповідної доповіді Раді Європи, на думку Вінницької правозахисної групи Євросоюз повинен негайно заморозити будь-яку технічну співпрацю з МВС України та Державною прикордонною службою в частині передачі спецобладнання та технологій контролю за кордоном та виявлення нелегальних мігрантів. Щодо міжнародної співпраці з новоутвореною Державною міграційною службою України, то вона має бути спрямована насамперед на створення в Україні законодавчої бази для ефективної процедури надання статусу біженця та притулку. Ми всіляко вітаємо пропозицію МЗС України щодо запровадження до 2012 року спільного прикордонного контролю з ЄС і сподіваємося, що Україна оперуватиме єдиними з країнами ЄС стандартами щодо поводження з біженцями та шукачами притулку.

          Презентація звіту «Human Rights Watch» відбувається в день, коли виповнюється рівно два місяці ганебному та незаконному нападу української міліції на офіс Вінницької правозахисної групи та пограбуванню нашого майна[3], включно з конфіденційними файлами біженців та шукачів притулку, які є власністю УВКБ ООН. Красномовна мовчанка прокуратури на офіційно подану нами заяву про злочин свідчить про відсутність будь-яких гарантій вільного здійснення правозахисниками своєї легітимної діяльності. Проте такі загрози нас не зупинять! Вінницька правозахисна група добре знає, що за нападом на нашу організацію стоять люди, причетні до торгівлі людьми, викрадення, та, можливо, умисного убивства шукача притулку з Ефіопії та шукачки притулку з Сомалі, які зникли з Вінниці  влітку цього року. В разі створення міжнародної комісії з документування повідомлень про масові порушення прав людини щодо біженців та мігрантів в Україні, Вінницька правозахисна група надасть вказаній комісії наявну інформацію щодо можливої причетності українських правоохоронців до незаконної діяльності, пов‘язаної не лише з порушенням прав біженців, але й з кришуванням нелегальної міграції через територію України.

Координатор ВПГ
Дмитро Гройсман


[1] Хоча Вінницька правозахисна група (ВПГ) є організацією-партнером Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) і щиро вважає, що текст цієї заяви не суперечить мандату та меті діяльності УВКБ ООН, проте ми не узгоджували цей текст з УВКБ ООН і він віддзеркалює виключно офіційну позицію ВПГ
[3] Див. http://amnesty.org.ru/node/1586 та  http://www.youtube.com/watch?v=0qZS7xKHY6Y

Немає коментарів:

Дописати коментар